Blog eshopPo chemoterapii šatku alebo parochňu? Čo je lepšie? - taktrochainak.sk

Keď mi moja lekárka oznámila, že tie hrčky v prsníku sú rakovina, bála som sa. V hlave som mala množstvo otázok a odpovede takmer žiadne. A to, čo ma trápilo v podstate najviac, boli vlasy. Ako budem bez nich vyzerať, čo budem na hlave nosiť, ako si vyberiem vhodnú parochňu alebo šatku, koľko to bude všetko stáť atď… Keď som sa snažila nájsť odpovede na moje otázky, odpovede môjho okolia boli rovnaké « veď sú to len vlasy, nerieš to » Vždy som sa rozplakala, pre nich sú to len vlasy, ale pre mňa, pre ženu… Veď predsa, vždy sa hovorí, že vlasy sú korunou krásy. A ja som o ňu teraz mala prísť. Keď mi diagnostikovali rakovinu prsníka, nepoznala nikoho s rovnakou, či podobnou diagnózou a nemala som sa s kým poradiť. Aj preto som sa teraz, s odstupom času rozhodla spísať odpovede na otázky, ktoré vtedy trápili mňa, na otázky, na ktoré som vtedy nemala presnú odpoveď.

1. Kedy mi začnú padať vlasy ?

Vlásky začnú štandardne padať medzi 10-15 dňom od začiatku chemoterapie. Postupne, nie naraz, takže sa nie je potrebné báť, že sa ráno zobudíte a všetko bude preč. Je pravdepodobné, že niekoľko dní pred tým, budete cítiť zvláštnu bolesť vlasov. Nie je to nič strašné, len nech vás to neprekvapí. Pri prvom náznaku padania vlasov sama za seba doporučujem prejsť do kratšieho strihu, prípadne vlásky úplne okoliť.

2. Je šanca, že mi vlasy nevypadajú ?

Existuje niekoľko druhov chemoterapií. Nie pri všetkých dochádza k vypadávaniu vlasov. Lekári štandardne upozorňujú pacientov na vedľajšie účinky danej chemoterapie a teda, či dôjde k strate vlasov – alopécii, prípadne nie.

3. Parochňu alebo šatku ?

Jednoznačná odpoveď na to neexistuje. Je to skutočne v závislosti od ženy, jej predstavy, požiadaviek, toho, čo chce ona, toho v čom sa bude cítiť najlepšie, žensky a krásne.

4. Typy parochní, ich výhody a nevýhody

Všeobecne som sa pri parochniach stretla s rovnakými výhodami a nevýhodami a to u všetkých žien, ktoré sme parochne nosili. V parochniach je veľké teplo, pokožka sa potí a vznikajú kožné problémy, gumičky sa rýchlo opotrebujú – nie je možné ich vymeniť a preto je potrebné zakúpiť novú parochňu, starostlivosť je časovo zdĺhavá a finančne nákladná. Mnohokrát je tiež hneď zrejmé, že na hlave nosíme parochňu. Výhody, ktoré parochňa ponúka by sme mohli zhrnúť do jednej. A to, že ženy, ktoré pri nosení parochne ostali, ju nosili z toho dôvodu, že si nevedeli predstaviť nosiť šatku a aspoň s parochňou mali pocit, že majú vlasy. Po vypadaní obočia a rias je skutočne vidieť, že žena trpí onkologickým ochorením. Aj z tohto dôvodu, ja osobne doporučujem nechať si vytetovať obočie a naučiť sa maľovať si očné linky. Ale o tom v niektorom z ďalších blogov

Parochne zo syntetických vlákien : sú jednoznačne lacnejšie, vlas je umelý a preto je viac zrejmé, že sa jedná o parochňu. Pokožka pod parochňou nedýcha, my sa potíme a toho vznikajú kožné problémy. Syntetická parochňa nevydrží dlhodobé používanie, nie je možné ju fúkať ani natáčať, účes je v podstate stále ten istý.

Parochne z pravých ľudských vlasov sú omnoho drahšie ako tie syntetické. Cena stúpa, čím sú vlasy dlhšie a kvalitnejšie. Napriek tomu, že vlasy sú pravé a dýchajú viac v porovnaní so syntetickými vláknami, pokožka na hlave sa potí. Údržba parochne je nákladná a vyžaduje špeciálne upravovanie po každom umytí.

5. Typy šatiek, turbanov ich výhody a nevýhody

Pri výbere šatiek je veľmi dôležité dbať na kvalitu materiálu a to, či je daný produkt certifikovaný. Bohužial na internete nájdeme množstvo šatiek za nízku cenu, avšak pri ich nosení môžu vznikať alergické reakcie, nakoľko materiály nie sú vzdušné, sú dofarbované a výrobca nespĺňa nič z požiadaviek na zdravotnícke pomôcky.

Turbany sa na hlavu nasadzujú ako čapica a preto nie je potrebné žiadne uväzovanie, či ďalšia manipulácia s produktom. Sú v rôznych vzoroch, farbách a strihoch, avšak vždy prispôsobené potrebám žien v akomkoľvek období ich života. Šatky je možné uviazať niekoľkými spôsobmi a vďaka tomu môže byť žena každý deň iná. Predĺžené časti šatky je možné nechať voľne popri krku, prípadne vytvoriť turban s rôznymi vzormi.

Vo všeobecnosti turbany a šatky ponúkajú jednoduchšiu údržbu, použitie, sú prispôsobené každodenným potrebám žien. Samozrejme, je dôležité klásť dôraz na kvalitu materiálu a strihov. Cenovo si v porovnaní s parochňou môžeme zakúpiť niekoľko turbanov, či šatiek, ktoré dodajú každodennému outfitu skvelý šmrc.

Rovnako ako iné ženy, aj ja som sa počas liečby chemoterapiou a rádioterapiou bála, aké to bude, keď prídem o vlasy. Parochňa, ktorú som si na začiatku kúpila mi nevyhovovala a tak som začala po chemoterapii na hlave nosiť šatky a turbany, ktoré mi toto náročné bezvláskové obdobie pomohli zvládnuť o niečo jednoduchšie. Z nutnosti sa stal dokonalý módny doplnok a ja som sa celé „bezvláskové“ obdobie cítila krásne a žensky.

Na základe mojej osobnej skúsenosti sme sa rozhodli priniesť na Slovenský trh produkty značky Christine Headwear. Tie vďaka svojim materiálom zabezpečujú príjemné a pohodlnné nosenie v akomkoľvek ročnom období a spája sa v nich kvalita, pohodlie, štýl a krása. Produkty značky Christine Headwear nesú označenie CE(93/42/EEC), čo znamená, že spĺňajú najvyššie požiadavky na kvalitu a sú klasifikované ako zdravotnícke pomôcky.

Na záver prinášam priame hodnotenia žien na výhody/nevýhody parochní a šatiek.

Jana: “Já si koupila projistotu. Chvilku nosila pak postupně všem ukázala ples a koupila šáteky. Paruka mě štvala. Horko a žrala k tomu si musíš představit návaly horká a rudej ksichtik 🤣taky údržba já koupila po ramena a drahou. Navíc jsem netrefil odstín a měla ji hodně do tmavá. Ale věčně u krku zacuchtana. Ale splnila první ostych se jí nosila pak byla zima a čepice to nikdo nepozná. A vidíš hraje tu i roční období. Začít v létě pro by byla tehdy poprvé pohroma. ”

Vanda: “Já si koupila paruku hned co jsem si oholila vlasy.Spousta peněz a měla jsem ji na sobě 2x.Bylo mi v ní vedro,nesnášela jsem ji, něco cizího, neosobního na hlavě.Nakoupila jsem šátky,lidičky na vsi nejdříve koukali,ale zvyki si a mě v nich bylo dobře.”

Soňa: “Já si paruku též koupila pro jistotu. Ještě když jsem měla vlasy. Měla jsem strach jak to vezmou děti. Už jen ostříhání z dlouhých na krátké se jim nelíbilo. A hlavně, ztráta vlasů mi vycházela na vánoce. 23.12.jsem šla do hola. Oblíbila jsem si čepice, šátky minimálně. Paruku jsem měla jednou.. když jsem šla k volbám 😁 Po druhé jsem si ji vzala s manželem na večeři a než jsme tam dojeli, byla dole (neskutečně mě škrábala). U mě prostě vedly slabé bavlněné čepice. Ale určitě to ovlivňuje i roční období. Byla zima, v létě by to možná bylo jinak..”

Zuzka: ” Výhoda je už to ked stratíš vlasy po chemo – a máš náhradu na hlavu….. je to parádna vecička…..nie každý je taký odvažny aby chodil po ulici bez vlasov…a vnímal ako sa šuška kolo teba….mladé ženy to nejako znášajú lepšie ako staršie dámy …vyhodu som videla v tom že som mala hustejšie vlasyyy……bola som spokojna…a nevýhoda je to že je neskutočne drahá,gumičky sa rýchle oppotrebujú čiže stratí svoju pevnost kde to ma držat,vyrábajú sa velke velkosti,a v lete sa v nej človek uvarí….”

2 komentáre

  1. Ak prídeš o väčšinu vlasov tak môžeš na to obdobie prechdné skúsiť zahustenie s clip in technikou je uplne senzačná 🙂 ja mám akuraát teraz cez clipinhair takto zahustené vlasy a je to supiš a na vlasoch nebadať chemošku

    • Pokial viem clip in treba pripnut o vlasy. A tie som ja pocas chemoterapie nemala ziade. Je velmi individualne akú chemo pacient podstupuje, pretoze nie pri vsetkych padajú vlasky. Drzim palce a krasny den

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.