“Ten váš syn bol v brušku poskladaný ako origami a presne tak to aj teraz vyzerá. Kým ho dáte dokopy, budete to mať náročné”, týmito slovami zadefinovala pediatrička postoj, teda skôr polohu a výzor nášho syna deň pred prepustením z kliniky. A mňa premkol strach, smútok a zúfalstvo. So slzami v očiach som zostala stáť v rohu izby a premýšľala či som len v tej francúzštine zle rozumela a snívam alebo je to skutočnosť.
To, že má Elias na jednu stranu naklonenú hlavičku (dg. Torticollis) sme vedeli hneď po pôrode. Upozornil nás na to pediater, ktorý bol pri pôrode a ktorý ho následne vyšetroval. Jemne, s úctou a rešpektom nám vysvetlil, že sa nejedná o nič vážne a niekoľko návštev u osteopata tento problém vyrieši. Rovnako nám to vysvetlovali aj pôrodné asistentky, s ktorými sme za ten takmer týždeň hospitalizácie prichádzali každý deň do kontaktu. O to viac ma teda zarazil prístup detskej lekárky, ktorá jeho stav definovala ako niečo, s čím budeme mať naozaj problém. A navyše so slovami, ktoré 5 dní po pôrode doženú do zúfalstva akúkoľvek matku. Nie ešte ešte hormónmi a vygradovaným baby blues zmietanú prvorodičku.
Na moju otázku či odporúča návštevu osteopata rovnako ako jej kolega, ktorý bol pri pôrode len mlčky a zvláštne zakývala hlavou, podala mi svoju vizitku so slovami, kde ju nájdeme ak k nej chceme dať Eliasovu kartu a odišla. Za normálnych okolností by som jej diplomaticky vysvetlila, že jej chýba komunikačné školenie alebo sa jej rovno opýtala či nemá rada cudzincov. Za týchto som ale len naďalej stála v rohu izby, pozerala sa na to naše “pokrivené klbko lásky” a plakala.
Strach z neznámeho
U osteopata som nikdy nebola, rovnako ani môj muž. To slovo som vo francúzštine už veľakrát počula, no nikdy som si nesadla a presne nevygooglila, kto to je a čo robí. Vedela som len, že pri tejto technike by malo dochádzať k naprávaniu kostí, odstráneniu bolestí svalov či kĺbov. No a to pre mňa aicky znamenalo také klasické, «uvoľnite sa », za ktorým nasledovalo otočenie krku a zaprašťanie v ňom. A keď som si predstavila, že by to týždňové bábo malo absolvovať niečo takéto, stiahnutú som mala nie len riť, ale každú časť môjho tela. No vidiac, že Elias hlávku neotočí, že sa zbytočne snažíme mu ju polohovať a evidentne ho to ťahá a možno aj bolí, povedala som si že skúsime všetko. Aj prašťanie kostí ak bude treba. On si to pamätať predsa len nebude a ja…Ja s ním dnu pošlem môjho muža.
Osteopatia je terapia rukami, ktorá dokáže pomôcť pri akútnej alebo chronickej bolesti.
K osteopatke sme sa dostali presne na minútu týždeň po pôrode. Predtým, ako začala s Eliasom pracovať sa nás pýtala aj na priebeh tehotenstva. Pretože aj toto obdobie podľa princípov osteopatie súvisí so súčasným stavom nášho dieťaťa. Všetko si zapisovala a zároveň sa nás pýtala doplňujúce info. Prehupli sme sa aj na moju onkologickú diagnózu, ktorej etapa sa síce v mojom živote odohrala pred 3 rokmi, no v mysli ma zvykne sprevádzať často. Rovnako aj strach z nej, ktorý ma v určitých etapách môjho života šialene skľučuje. A počas tehotenstva to nebolo jednoduché.
Elias a osteopatia
Počas terapie, ktorá trvala približne 30 minút ležal Elias na podložke a osteopatka sa ho jemne dotýkala na rôznych častiach tela a zároveň jemne polohovala. Počas toho zamrčal len 1krát. Aj to bolo podľa mňa z dôvodu, že sme sa rozprávali príliš nahlas či ho vyrušovali počas spánku. Inak celú terapiu predriemal, sem tam pootvoril oko. Bolo šialené sledovať, ako behom pár minút dokázala táto žena pootočiť Eliasovi hlavičku na ľavú stranu a on sa pritom prestal spierať. Podľa jej informácií si novorodenci dokážu vytočiť hlavičku do boku o 110 stupňov. Ten náš na začiatku hlávku neotáčal vôbec. No keď sme od nej odchádzali, v autosedačke si ju sám položil na svoju “neobľúbenú” stranu.
Avšak, iba terapia u osteopatky k tomu, aby sme dosiahli dokonalý výsledok nestačí. Doma Eliasa pravidelne stimulujeme. Hračkami, zvukom ako aj svetlom. Hlavičku mu tiež manuálne otáčame na stranu. Avšak konečne je to bez plaču. Jeho, aj toho môjho. Môj muž totiž nezvykne len tak plakať. Ale bolelo a trápilo ho to aj za nás dvoch.
Počas troch týždňov sme u osteopatky boli s drobcom 2krát. A o tri týždne ideme opäť. Ale už teraz vidíme, že zmena je obrovská. Paradoxne, terapiu podstúpil aj môj muž. Hoc teda, ako sám povedal “neviem či mi to hladkanie pomôže”. A keď sa od nej vrátil, povedal to isté. Nakoniec… bol tam už dvakrát. Tých 110 kíl svalov (aj tuku 😊)dokázala tá jemná žena napraviť tak, ako bol za mladi. A teda, Trapko bol neveriaci Tomáš. Doslova…
Čo je to osteopatia a ako funguje?
Na správne fungovanie ľudského tela je dôležité, aby svalovokostrový systém človeka fungoval bezchybne. Osteopatia sa však nezameriava len na jednu vec, ale zameriava sa na telo človeka a jeho zdravie ako na celok.
Osteopatia dokáže liečiť oveľa viac, ako len bolesti pohybového aparátu. Môže tiež pôsôbiť na poruchy kardiovaskulárneho, tráviaceho, urogenitálneho, neurlogického, ORL a pľúcneho systému. Vďaka jej širovek oblasti pôsobenia je osteopatia skvelou možnos´tou pri akútnej alebo chronickej bolesti.
Osteopat sa pri terapii zameriava na držanie vášho tela a pomocou jemnej palpácie dokáže zistiť napätie a ako aj nerovnováhu, ktorá spôsobuje bolesť či vyvoláva nepohodlie. Následne vykonáva manipuláciu, ktorou obnovuje rovnováhu.
Osteopatia je bezbolestná a je skvelou voľbou pri liečbe malých detí, vrátane novorodencov. Často býva využívaná aj pri mikrotraume hlavičky, ktorá nastáva posunom lebečných kostí pri ťažšom pôrode. Rovnako je skvelou voľbou aj v prípade, ak novorodenec trpí kolikami.
Osteopatia – kedy áno, kedy nie
Ako som už spomínala, osteopatia je terapia, ktorá sa špecializuje na širokú škálu problémov. A to nie len pohybového aparátu, ale aj mnohých iných porúch ľudského tela, ako napr.:
- bolesti (akútne aj chornické) chrbtice a kĺbov
- osteopatia je skvelou voľbou u žien, ktoré sú tehotné a trpia bolesťami nie len chrbta, ale aj bolesťami v oblasti panvy
- terapia vhodná pri bolestiach hlavy, hormonálnych problémoch, ako aj pri problémoch spojených s nesprávnym držaním tela
- osteopata môžete vyhľaďať aj v prípade, ak trpíte chronickými zápalmi dutín a uší či trpíte silnými alergiami. Je skvelou voľbou aj pre zlepšenie dýchania po zápale pľúc a pohrudnice
- ak trpíte refluxom, máte tráviace ťažkosti (nie vredy) pálenie záhy či syndróm dráždivého čreva, poruchy spánku
- osteopatia je skvelá v prípade športových zranení
Hoc sa zdá, že osteopatia je skvelou voľbou pri riešení akéhokoľvek problému, nie je tomu tak. Táto terapia má niekoľko kontraindikácii, kedy je nie je možné absolvovať.
- akútne infekčné ochorenie dýchacích ciest
- akútna bolesť chrbtice s nervovou symptomatológiou
- liečba onkologického ochorenia
- niektoré techniky pri terapii sú kontraindikované: pri výraznom zúžení tepny zásobujúcej mozog, pri patologickom rozšírení aorty, pri zníženej zrážanlivosti krvi, aj navodenej liekmi, pri osteoporóze, endoprotézach, vnútromaternicovom teliesku