Poznáte kurkumu? Vedeli ste, že tento oranžovo – žltý koreň má množstvo vedecky potvrdených účinkov a dokážeme ním nahradiť ibubrofen? Nie? Tak čítajte ďalej…
Kurkuma obsahuje množstvo zdravých živín ako sú bielkoviny, vitamíny C, E, K, draslík vápnik, a iné. Jej najvzácnejnejšia zložka je kurkumín, ktorý má vedecky preukázaných niekoľko liečivých účinkov.
Kurkuma tlmí zápalové zmeny v tele človeka rovnako ako napríklad ibubrofen, avšak s tým rozdielom, že je prírodná a nemá žiadne vedľajšie účinky. Je teda skvelým pomocníkom pri liečbe reumatoidnej artritídy, či osteoartritídy. Zmierňuje zápaly kĺbov a aj ich bolesti.
Kurkuma dokáže „kontrolovať“ hladinu glukózy v tele a je teda skvelá pre ľudí, ktorí majú cukrovku. Medzi jej ďalšie plus patrí znižovanie hladiny cholesterolu v tele a tým pôsobí aj preventívne proti kardiovaskulárnym ochoreniam.
Vďaka svojej ďalšej zložke nazývanej tumeron dokáže kurkuma navýšiť rast kmeňových buniek v mozgu až o 80 percent. A v kombinácii s protizálavo pôsobiacim kurkumínom by bolo vhodné kurkumu zaradiť do jedálnička pacientom po mŕtvici alebo s Alzheimerovou chorobou.
Kurkuma má antibakteriálne, protiplesňové, antiseptické a antimikrobiálne účinky a je vhodná pri liečbe psoriázy a rôznych ekzémov. Urýchľuje proces hojenia pri ranách, či popáleninách. Podporuje tvorbu kolagénu, reguluje činnosť mazových žliaz, bojuje proti akné a preto je aj využívaná v kozmetickom priemysle. Pleť nevysušuje, ale hydratuje a čistí.
V neposlednom rade je dôležité povedať o účinkoch kurkumy v boji proti nádorom dvanástnika, hrubého čreva, konečníka a prsníka a nádorovými metastázami.
Pre zvýšenie účinky kurkumy je doporučované konzumovať ju spolu s čiernym korením, alebo pár kvapkami olivového oleja.
Pri užívaní treba dávať pozor pri pacientoch, ktorí majú problémy so zrážanlivosťou krvi, keďže kurkuma sama o sebe krv riedi. Použitie vysokého množstva kurkumy znižuje krvný tlak a u diabetikov môže zapríčiniť v kombinácii s inými liekmi nízku hladinu cukru. Pozor by si mali dávať aj pacienti, ktorých trápi zvýšená žalúdočná kyselina, či majú problémy so žlčníkom. Kurkuma dokáže ovplyniť aj spracovanie niektorých liekov, čo môže viesť k problémom s pečeňou. Napriek množstvu pozitívnych účinkov tohto farebného pokladu je dôležité jeho užívanie konzultovať s ošetrujúcim lekárom.